שאנטי רובינסון
Select language: רוסית ספרדית אנגלית בחר שפה:
רפואה משלימה
דמיון מודרך מפת האתר צור קשר שאנטי DVD סדנאות אודות שאנטי דף הבית קונדוליני יוגהדמיון מודרך ומדיטציה

הרפואה הקונבנציונלית נוטה לראות את הגוף והנפש כשתי מערכות המתפקדות באופן נפרד ועצמאי ואינה מודעת מספיק להשפעת המצב המנטלי הרגשי על הבריאות הגופנית. על פי גישה זו הגוף הוא בעל השפעה על הנפש ואילו לנפש אין השפעה, או יש השפעה מזערית, על הגוף ולכן מתמקדת הרפואה הקונבנציונלית בתיקון "המכונה" הגוף, ובמילים אחרות: טיפול בתוצאה ולא בסיבת המחלה. גישה זו יצרה חלל במערכת היחסים של הגוף והנפש.

הרפואה האלטרנטיבית מתייחסת לגוף ולנפש כמכלול אחד ורואה באדם מערכת אנרגיה המתפקדת כשלמות אחת, כאשר הנפש היא בעלת ההשפעה על הגוף והגוף מדבר אלינו דרך סימפטומים שמקורם בנפש. למחשבות ורגשות שלנו השפעה עמוקה וקריטית על בריאותנו הגופני ודרכן ניתן להבריא את התסמינים הגופניים. הגוף הוא החיישן הטוב ביותר למתרחש בתוככי הנפש, המודע ותת מודע, ואם קיימת בעיה נפשית כלשהי, הגוף לא יאחר לאותת עליה. כבר קבעו חז"ל באומרם: "נפש בריאה בגוף בריא". גם בתפילת "מי שברך לחולה" אנו מאחלים לחולה "בריאות הנפש ובריאות הגוף", כלומר, בריאות הנפש קודמת לבריאות הגוף כי הנפש היא המקור לבריאותנו הגופנית.

בשנים האחרונות חל ריכוך בגישתה של הרפואה הקונבנציונלית לרפואה האלטרנטיבית, ולאחר שינוי שמה ל"רפואה משלימה" מטפלים רפואיים רבים מתייחסים בחיוב לגבי האפשרויות הגלומות בה, ולמעשה היא מנוצלת כטיפול משלים לטיפול הקונבנציונלי במגוון בעיות רפואיות. בעלון "הרפואה" כרך 143 חוברת א' 2004, מובאת סקירה רחבה על טיפול באמצעות היפנוזה, הרפייה (relaxation) ודמיון מודרך (guided imagery).
Lyles וחב' שערכו מחקר ב-50 חולי סרטן שחשו בחילות לאחר טיפולים כימותרפיים. הנבדקים קיבלו אימוני הרפיה והוראות לשימוש בדמיון מודרך כדי למתן את תחושות הבחילה שלאחר הטיפול הכימותרפי. חולי קבוצת הבקרה קיבלו הנחיות כיצד להירגע בכוחות עצמם. החוקרים מצאו שהחולים שקיבלו אימוני הרפיה ידעו לשלוט טוב יותר בתחושות החרדה לפני הכימותרפיה ולקו פחות בתחושות של בחילה וצורך להקיא לאחריו.

מחקרים רבים בהרפיה מראים באופן ישיר את ההשפעה ההדדית בין הגוף לנפש ומזה שנים היא מנוצלת כטיפול משלים לטיפול הרפואי הקונבנציונאלי במגוון בעיות רפואיות, בין השאר, בכדי לעודד את החולה, להרגיעו, להסיח את חששותיו ולהבטיח את היענותו לטיפול. חשוב לא פחות השימוש בדמיון המודרך כרפואה מונעת. היכולת להתחבר לדרכי חשיבה אינטואיטיביות, לחוות דרכים חדשות, שימוש במחשבה ליצירת קשר עם החיים והמציאות הפנימית שלנו והיכולת לכוון לחשיבה חיובית ורצויה לנו, כל אלה וההשלכות הנובעות מהם, מעניקים לנו חיים בריאים נפשית וגופנית משפרים את איכות חיינו.מהו דמיון מודרך?

"המוח הוא מקום משל עצמו, וכשלעצמו, יכול להפוך גיהינום לגן עדן וגן עדן לגיהינום". במילים אלו ביטא ג'ון מילטון את מקומו וכוחו של הדמיון בהוויה האנושית. בדמיונו של האדם טמון כוח אדיר המאפשר לנו להפליג לכל מקום אליו נרצה מאוד להגיע. במקרים רבים מוביל אותנו כוח הדמיון לאפיקים שליליים של פחד, חרדות, בלבול, חוויות קשות מהעבר ותחושות של בלבול, המוסיפים לנו מתח ולחץ המשפיעים על בריאותנו הן ברובד הגופני והן ברובד הנפשי. דמיון מודרך הוא כלי חוויתי רב עצמה, אשר מאפשר לנו בעזרת ההדמיה וההרפיה להתחבר אל עצמנו אל פנימיותנו, לאחד בין הגוף לנפש, בין הפיזי למנטלי, להכיר את הדרך לתת מודע שלנו ולכוונו לאפיקים חיוביים הרצויים לנו. הדמיון המודרך מאפשר לנו להקשיב לקול הפנימי שלנו ולהשפיע על הרובד הרגשי: תחושות, רגשות, מודעות, דפוסי חשיבה והתנהגות, ודרכם על מצבים גופניים-בריאותיים.

המייחד את הדמיון המודרך הינה היצירה המודעת והרצונית של רשמים חושיים מנטליים לצורך השינוי העצמי. המילה "מודעת" מבחינה בין הדמיון המודרך לבין חלומות המתרחשים במצב של חוסר מודעות או מודעות חלקית. המילה "רצונית" משמעותה בחירת הזמן, המקום, המטרה והתוכן הכללי של התהליך באופן רצוני ומוכוון. המילים "רשמים חושיים מנטליים" משמעותן כי מלבד התמונה הויזואלית אנו יוצרים במוחנו צלילים, קולות, טעמים, ריחות וכו', הממריצים את תת המודע להיות ערני לקידום המטרה ולאותת למודע לפעול באסרטיביות.

 
 
 
 
תקליטור שאנטי
DVD שאנטי
 

דף הבית | אודות שאנטי | סדנאות | DVD שאנטי | דמיון מודרך ומדיטציה | קונדליני יוגה
רייקי | Life Alignment | אירידולוגיה וסקלרולוגיה | צור קשר | מפת האתר

אקטיב גולד